Kia Soul EV – elektromobil od KIA

kia-soul-evSpolečnost Kia Motors oficiálně potvrdila, že elektrickou verzi oblíbeného modelu Soul uvede na exportních trzích v druhé polovině roku 2014 . Nová, plně elektrická Kia Soul EV s nulovými emisemi je prvním automobilem značky, který se bude prodávat mimo území Koreje. „Nová Kia Soul EV stojí v čele nového ekologického programu automobilky Kia“ Clean Mobility “ (čistá mobilita), který zavádí do denní praxe moderní technologie šetrné k životnímu prostředí. Jelikož celosvětový prodej je naplánován již v roce 2014, naši ekologicky smýšlející zákazníci budou mít možnost využívat model Kia Soul s elektrickým pohonem již v blízké budoucnosti, například i v Evropě, “ uvedl při této příležitosti Thomas Oh, výkonný viceprezident a provozní ředitel Kia Motors Corporation.


Přestože bude Kia Soul EV prvním globálním elektromobilem, při jeho vzniku jsme využili bohaté zkušenosti získané z vývoje modelu Ray EV a osvědčené každodenním používáním flotily vozidel prvního elektromobilu značky Kia za poslední tři roky. Základem elektromobilu je Kia Soul druhé generace pro rok 2014, z níž probrala veselý a nekonvenční designový styl, přičemž verze Soul EV je unikátně navržen praktický elektromobil pro každodenní použití, především do městského prostředí a pro zákazníky dojíždějících do městských center. Model je vybaven soustavou vysokokapacitních 27 kWh lithium-ion polymerových baterií s kapacitou 27 kWh, umožňujícími přejít na jedno nabijte až 200 km, přičemž tato hodnota patří k nejlepším v segmentu. Kia Soul EV má podobně jako verze se spalovacím motorem poháněné přední kola. Hnací elektromotor vyvine maximální výkon 81,4 kW a disponuje maximálním točivým momentem 285 Nm, který se přenáší na hnací kola prostřednictvím jednostupňové převodovky. Díky okamžitě dostupnému točivému momentu v plném rozsahu je jízda s modelem Kia Soul EV svižná as rychlou akcelerací z 0 na 100 km / h, kterou zvládne za méně než 12 sekund. Maximální rychlost má hodnotu 145 km / h. Za účelem maximálního využití výkonového potenciálu vozu a snížení spotřeby disponuje Kia Soul EV tzv.. rekuperačních brzděním, které přeměňuje mechanickou energii při brzdění motorem na elektrickou energii a tu ukládá v akumulátoru na další využití. Baterie se z vybitého stavu na maximální potenciál dostanou pomocí libovolné standardní 240 nebo 230 V elektrické zásuvky přibližně za pět hodin nebo během 25 minut prostřednictvím rychlonabíječky s výkonem 100 kW.

 

Absence zvuku motoru v kombinaci se speciálními zvukově izolačními materiály má za následek extrémně tichou kabinu a přispívá k výjimečné úrovni komfortu, srovnatelné s prémiovými modely. Protože jeho provoz je téměř neslyšitelná, což může ohrozit například bezpečnost chodců, je Kia Soul EV vybavena systémem tzv.. virtuálního zvuku motoru (Vessel – Virtual Engine Sound System), vydávající výstražné zvukové znamení při rychlostech pod 20 km / ha při couvání. Flotila maskovaných prototypů Kia Soul EV v současnosti absolvuje intenzivní testovací program ve špičkovém testovacím a výzkumném centru Kia Motors v korejském Namyang, jakož i v dalších místech v Evropě av Severní Americe. Začátek spuštění sériové výroby je naplánován na rok 2014. Ačkoli Kia Soul EV vychází ze sériového modelu Kia Soul 2014, zahrnuje několik významných vylepšení – je postavena například na zcela nové platformě z modelu Kia cee’ds delším rozvorem (2570 mm), o 29% tužší karosérií as propracovaným systémem zavěšení. To má za následek výrazně lepší jízdní vlastnosti, snadnější ovladatelnost na silnici av zatáčkách a mnoho dalších benefitů.

 

Elektrifikace si také vyžádala nepatrné úpravy interiéru, ponechal si však svůj původní designový styl přístrojů orientovaných na řidiče, jakož i jiných prvků, které nenápadně upozorňují na přítomnost elektromotoru. Plynulé a hladké linie jsou inspirovány konceptem Kia Track’ster z roku 2012, ze kterého si zachovaly nezaměnitelný a charakteristický hranatý postoj se širokými rameny. Ke svým zákazníkům vyráží Kia Soul EV s modifikovanými světlomety s LED projekcí předních i zadních kombinovaných světel as aerodynamicky tvarovanými 16-palcovými koly z lehkých slitin. V kabině je model vybaven jedinečnou „Supervision“ funkcí palubních přístrojů a středové konzoly, včetně osemplacového centrálního displeje. Jak se na správný ekologický vůz patří, interiérové ​​prvky a čalounění v širokém rozsahu využívají recyklované materiály, jako např.. bio plasty, bio pěny, biologické textilie a čalounické plstěné náplně, spolu s nízkým obsahem těkavých organických látek použitých a dalšími nově vyvinutými materiály a antibakteriálními nátěry. Společnost Kia Motors spustila prodej modelu Kia Ray EV na domácím korejském trhu již koncem roku 2011, čímž získala reálné zkušenosti z každodenního provozu – flotilu elektromobilů Ray EV využívají například některé korejské ministerstva, veřejné úřady a orgány státní správy.

 

Zdroj: Kia.sk