KIA NIRO HRDINA DO MĚSTA

KIA NIRO

KIA NIRO

Hravý a přitom odvážný, masivní a přece rozpustilý. Nejnovější koncept automobilky Kia je připraven na jakékoliv výzvy, se kterými se řidič v dnešní provozu setkává a cílevědomě vzít doslova útokem městské prostředí, do kterého je určen. Studie evokuje sílu, dynamiku a emoce, pramenící z robustní a pevné karoserie, jejíž však nechybí elegance. To vše v kompaktních rozměrech av působivé kombinaci kontrastních materiálů. Záměrem značky Kia bylo vytvořit kompaktní automobil, který by uspokojil individualisty i náročných řidičů a nabídl jim zajímavé prvky, které nebývají vždy spojovány s touto kategorií vozidel. Nová studie byla navržena v Evropě s ohledem na evropský vkus a očekávání evropských řidičů. Kia Niro evokuje, jakoby do B-segmentu chtěla vnést image menších 4×4 vozidel.Gregory Guillaume, šéfdesignér frankfurtského designového centra Kia Motors u příležitosti premiéry konceptu Kia Niro uvedl: „Před deseti lety očekávali zákazníci decentní styl modelů SUV, ale čím dál tím víc sahají do B-segmentu, kde hledají charakterově výrazné modely, které vyhovují jejich individualitě. Věříme, že Kia Niro se stane jejich neohroženým hrdinou, protože jde o auto, které má výdrž vypořádat se s jakoukoli výzvou moderní městského provozu. „ Koncept Niro svou robustností vychází vstříc potřebám aktivních majitelů, kteří chtějí být stále tam, kde se něco děje. “ Niro vytváří jedinečnou atmosféru hravého auta, které je připraveno stát se součástí aktivního životního stylu , „dodal následně Guillaume.

Kompaktnost na nové platformě


Ačkoli původně byl koncept Kia Niro navržen s úmyslem přinést robustní linii, stojí na zcela nové platformě, která bude tvořit základ budoucích zástupců Kia Motors v B-segmentu. Designérský team se snažil vytvořit koncept, který bude mít pevnou pozici na trhu městských vozidel. Kia Niro by měla na městském bojišti uspět díky kompaktním rozměrům: délce 4 185 mm, šířce 1 850 mm a výšce 1 558 mm. Výrazně tmavý exteriér v odstínu „Nightfall“ kontrastuje s leštěnou ocelově nerezovou střechou. Niro má pevnost a styl, připomínající titanové hodinky z pevné litiny, které za každých okolností dokáží zaručit zachování svých schopností. Díky širokému rozvoru 2 590 mm pevně sedí na silnici a poskytuje dostatek vnitřního prostoru. Některé prvky jsou zvýrazněny v světlo hliníkovém provedení – přední mřížka s charakteristickým znakem „tygřího nosu“, přední a zadní tažné háky, otvory pro přívod vzduchu umístěny na kapotě a další detaily. Nízko položená prosklená kabina a zešikmené přední sloupky karoserie dodávají konceptu asertivní, ale přitom účelný výraz. Při čelním pohledu zaujmou asymetricky uspořádané nasávací otvory vzduchu, převzaté z konceptu Kia Provo, představeném na březnovém autosalonu v Ženevě. Agresivní čelní pohled umocňují na čtvrtiny dělené přední reflektory a mlhová světla ve formě „ledových kostek“ se světelným pásem pro denní svícení. Pasažéři nastupují přes „motýlí“ dveře, které se otevírají do střechy a mají nízko položené kliky otevírání. Vnější zpětná zrcátka jsou montovány přímo na plexisklové části bočních oken a jsou v nich zabudované video kamery monitorující prostor pod nimi. Kamery nechybí ani na dveřích zavazadlového prostoru. Zadní sdružené svítilny tvoří výrazný designérský prvek a zabezpečují dobrou viditelnost nejen na silnici, ale osvětlují i ​​zavazadlový prostor, protože část osvětlovacího tělesa při otevření zadních dveří plní i tuto sekundární praktickou roli. Pod zadními dveřmi se ukrývá úložná plocha s karbonovým povrchem, připravená pohltit zavazadla, kterou řidič a jeho posádka ve městě potřebují. Mohutný vzhled podtrhují speciální 20palcová pětipaprsková hliníková kola s pneumatikami rozměru 225/40R20.

Kia Niro poskytuje designérský pohled na budoucího představitele B-segmentu, což však neznamená, že jde pouze o čistou didzajnérsku fantazii. Guillaume říká: „Od začátku se tento koncept ubírá směrem, kde by se v budoucnu chtěli nacházet modely B-segmentu značky Kia Motors. Jde o rychle se rozvíjející segment v Evropě a Kia Niro je, podobně jako byl koncept Kia Provo, důkazem toho, jak Kia Motors myslí na budoucnost. „ I proto Kia Niro pohání přeplňovaný turbo motor Gamma o objemu 1,6 litru a výkonom160 koní. Sedm stupňová automatická dvouspojková převodovka přenáší sílu pouze na přední kola, ale elektronický hybridní systém, který využívá regenerační brzdnou sílu, dokáže přenést na zadní kola až 45 koní v případě, že silniční podmínky vyžadují vysokou přilnavost.

Interiér umocňuje houževnatou náturu konceptu Kia Niro, přičemž ji kombinuje s čistým stylem a elegancí. Jednoznačně nebyl navržen ve strohém sparťanském designu. Guillaume tvrdí: “ Jít kamkoli neznamená jít bez stylu! Kia Niro nabízí velmi specifický interiér. Sezení 2 +2 s flexibilitou dostatečně objemného zavazadlového prostoru je jasným důkazem, že toto vozidlo je připraveno na jakýkoliv záměr . „ Snadné nastupování zajišťují vzhůru se otevírající dveře, vykrojené do lesklé střechy. Uspořádání v kabině je prostorné, vyvolává dojem pevnosti a doplňují ji luxusně vyhotoveny a kvalitní materiály. Kabině dominují jednolité přední sedadla převzaté z konceptu Provo, aktuální doplněné o prošívaný potah „Orbit Silver“ s atraktivním techno designem. Opěradla skořepinových sedadel jsou sklopná, což usnadňuje nastupování na zadní dvoumístnou lavici, dělenou v poměru 50:50. Tu si mohou majitelé Nira přizpůsobit buď na přepravu pasažérů, nebo pro přepravu zavazadel, nakolik po jejich sklopení vznikne objemná přepravní plocha s karbonovým povrchem. Rozsáhlé použití kůže s Odien „Volcano Black“ na přístrojové desce, spolu s řadicí pákou a dalšími prvky vyhotovenými buď v eloxované černé barvě, nebo se světle limetkovým odstínem hliníku, dodávají interiéru pocit kvality a luxusu. Pohodlný posez řidiče za volantem zajišťují kromě anatomicky tvarovaného sedáku i plně nastavitelný pedálový box a speciálně tvarovaný hliníkový volant potažený kůží. Řidiče informují digitální ukazatele přístrojové desky, kterou lze formátovat a přepínat podle potřeby a požadovaných informací. Zobrazují všechny hlavní údaje, přičemž další informace jsou zobrazovány i na centrální středové obrazovce. Tento přídavný displej umožňuje aktivním majitelům vidět a nahrávat živé záběry z video kamer umístěných na přední a zadní straně a ve vnějších zpětných zrcátkách. Středová obrazovka může zobrazovat např.. nadmořskou výšku, polohu vozidla, kompas a různé zábavné informace, jakož i bluetooth funkce, zda mapy družicové navigace. Mezi prevodovvým tunelem a hlavní konzolou palubky jsou umístěny dva sloupce z eloxovaného hliníku. Na první pohled vypadají jednoduše – jako posílení vzpěry, ale obyčejný dotek na levé podpěře odhaluje další funkce. Nachází se zde tlačítko Start-Stop a taktéž hlavní ovládání převodovky. Další dotykové panely umožňují kontrolu interních zábavních a počítačových funkcí na středovém displeji, kruhovým ovladačem při pravé ruce řidič reguluje hlasitost.

Zdroj: Kia.sk