Kia K900 – nový sedan Kia s pohonem zadních kol

kia-k900Moderní a elegantní Kia  K900 signalizuje novou éru značky Kia Vyspělá technika v kombinaci s vysokou úrovní zpracování a materiálů ohlašují vstup značky Kia do třídy velkých sedanů s pohonem zadních kol Nová vlajková loď debutuje s motorem V8 o výkonu 313 kW (426 k); verze V6 nabízí 232 kW (315 k) Velmi očekávaný sedan K900 s pohonem zadních kol byl představen novinářům z celého světa na autosalonu v Los Angeles. Zcela nová K900 nabídne zákazníkům rozsáhlou standardní výbavu, prvotřídní pohodlí, velkorysý prostor a elegantní design, čímž zcela změní vnímání a očekávání spotřebitelů v souvislosti se značkou Kia.


Osmiválcový sedan K900 s rozvorem 3045 mm a rozchodem kol 1621 mm vpředu a 1628 mm vzadu je na silnici nepřehlédnutelný. Standardní 19“ vícepaprsková chromovaná kola modelu K900 V8 jsou obutá do pneumatik 245/45 R 19 vpředu a 275/40 R 19 vzadu. Charakteristická maska chladiče je v téměř svislé poloze začleněna do plynule tvarované přídě. Chromovaný rámeček lemuje tmavě chromované vnitřní prvky, které naznačují potenciál ukrytý pod kapotou. Verze V8 je standardně vybavena adaptivními světlomety s 16 diodami. Na okrajích spodní části přídě jsou uložena elegantní obrysová světla a mlhové světlomety – vše opět v provedení LED. Tato technologie nalézá uplatnění i na zádi K900 u zadních kombinovaných světlometů. Víko zavazadlového prostoru, které je u modelu K900 standardně elektricky ovládané, lemuje vkusná chromovaná lišta, umocňující eleganci a vizuální dojem šířky. Standardní elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka mají samostmívací funkci proti oslnění, integrované ukazatele směru s LED a systém sledování slepého úhlu BSD (Blind Spot Detection). Zadní nárazník zdobí plně integrované dvojité chromované koncovky výfuku, které imitují i tvar zadních svítilen.

Po otevření dveří K900 na cestující dýchne atmosféra luxusně vybaveného interiéru. Kůží obšitý tříramenný volant padne skvěle do ruky a řidič na něm nalezne ovládací prvky pro audiosystém, tempomat, zábavní systém a provozní informace. Pro modely V6 Luxury, V6 Technology a oba modely V8 je k dispozici vyhřívaný volant. Standardní výbava zahrnuje velmi kvalitní kůži. Na přání ji může nahradit měkká kůže Nappa v černé nebo bílé barvě s kontrastními lemovkami. Vnitřní LED osvětlení je standardní u všech verzí K900. Bohatost interiéru podtrhuje obložení z pravého dřeva, bílého platanu nebo tmavého topolu, na přístrojové desce a ve výplních dveří. Sedadlo řidiče nastavitelné ve 12 polohách, včetně elektricky nastavitelné bederní opěrky, je standardní výbavou u modelů V6 Premium a V8 Premium, zatímco sedadlo řidiče nastavitelné elektricky v 16 polohách, včetně opěrek hlavy a délky sedáku, se dodává jako součást paketů V6 Technology Package a V8 VIP Package. Přední sedadla jsou standardně vybavena vícestupňovým vyhříváním  a odvětráváním pro individuální pohodlí za každého počasí.

Kia klade důraz na rozmístění ovládacích prvků tak, aby bylo vše intuitivní a v dosahu. Provedení V8 VIP využívá největší přístrojový panel v podobě displeje TFT, který byl kdy použit ve vozu značky Kia. Plně barevný displej LCD má úhlopříčku 12,3“ a je snadno čitelný i snadno  konfigurovatelný. Modely vybavené pakety V6 Technology a V8 VIP mají rovněž první průhledový displej HUD (Head-Up Display) značky Kia.  Standardní výbava obsahuje rovněž prvotřídní zábavní systém v podobě audiosystému HiFi Lexicon o výkonu 900 W, jenž je nejvýkonnějším a nejvyspělejším systémem, který byl kdy nabízen značkou Kia. Systém zahrnuje 12kanálový digitální zesilovač uložený v zavazadlovém prostoru, 17 reproduktorů včetně středového reproduktoru  a subwooferu v panelu pod zadním oknem. Audiosystém, stejně jako standardní navigační systém a exkluzivní telematický software Kia UVO eServices, používá displej s vysokým rozlišením a úhlopříčkou 9,2“. Ovládání umožňuje nový informační systém řidiče DIS (Driver Information System), který se nalézá uprostřed přístrojové desky. Parkovací senzory vpředu a vzadu, pro větší jistotu a pohodlí při parkování a manévrování, jsou společně s kamerami součástí standardní výbavy všech verzí. Verze s motorem V8 mají standardně systém upozorňování na zezadu přijíždějící vozidla RCTA (Rear Cross Traffic Alert). S RCTA spolupracuje systém sledování slepého úhlu BSD (Blind Spot Detection). Volbou paketu VIP Package získá majitel nový vícekamerový systém Around View Monitor, který používá čtyři nenápadně uložené širokoúhlé minikamery na přídi, zádi a na vnějších zpětných zrcátkách. Kamery poskytují pohled na bezprostřední okolí vozu K900, a jsou tedy přínosem na poli bezpečnosti i v oblasti komfortu, protože usnadňují manévrování v těsných prostorách.

Asistent pro jízdu v jízdním pruhu LDWS (Lane Departure Warning System) je standardní součástí výbavy verzí s paketem V6 Technology Package nebo motorem V8. Kamery systému LDWS sledují polohu vozu K900 a řidiče zvukovým signálem upozorňují v okamžiku, když se vůz začne příliš přibližovat k podélnému značení na vozovce. Pro K900 je rovněž v nabídce radarový adaptivní tempomat ASCC (Advanced Smart Cruise Control), který byl poprvé představen v modelu Cadenza. ASCC upravuje rychlost jízdy tak, aby byl udržován nastavený odstup od vpředu jedoucího vozidla, a dokáže v případě nebezpečí zabrzdit K900 až do úplného zastavení. Pro maximální pohodlí začne vůz opět automaticky akcelerovat, jakmile se kolona rozjede. K900 je prvním vozem Kia, který používá vyspělý systém řízení bezpečnosti AVSM (Advanced Vehicle Safety Management). Tento systém integruje řízení různých systémů, včetně elektronicky řízeného stabilizačního systému ESC (Electronic Stability Control), mechanismu bezpečnostních pásů a různých výstražných systémů. AVSM upozorňuje řidiče na nebezpečí kolize, preventivně zvyšuje tlak v brzdové soustavě a aktivuje systém PSB (Pre-Safe Belt) v závislosti na vypočítané úrovni rizika kolize. Pokud je detekováno nebezpečí srážky, upozorňuje AVSM řidiče ve třech fázích: zvukové upozornění, vizuální upozornění na průhledovém displeji HUD a panelu přístrojů TFT LCD a přitažení bezpečnostních pásů na sedadlech vpředu.

Zdroj: Kia.com